Welcome!

On this forum you can discuss iRidium with other users. iRidium consist of 2 main components - i3 pro app and iRidium Server. Please post here your questions, ideas or errors you find.

Please send your questions to support team as a private messages.

Please subscribe to the Change Log to know our news

0
Completed

Strange description

Theo Derks - NL (distributor) 2 years ago in Applications / Studio (Server editor) • updated by Oksana (expert) 2 years ago 3

Hi,

Create new panel in Studio (Panelproject).

Click with the right-mouse button on the name of the project

There is an option: "Create Two Project" (for creating the Server project)

Please change the description of this option, it's not clear what is means.

A better description could be: Create Server Project

Thanks

Theo

Answer
Oksana (expert) 2 years ago

Hello,

It has been implemented from iRidium Studio 1.0.0.18317

0
Declined

Domintell Site License

Theo Derks - NL (distributor) 3 years ago in Products / Other drivers • updated 2 years ago 4
Hi,
Why there is still no Site-License for Domintell available?

Now, installers have to buy a FULL site license if they want to use iRidium moblie on several panels.

Please create a Site License for Domintell.
-1
Voting

Рекомендация

Дмитрий Анциферов 9 months ago • updated by Aleksandr Romanov (CTO) 9 months ago 1

Хотелось бы при покупке установочного дистрибутива иметь русскоязычную локализацию.Иметь возможность управления диагностикой автомобиля с интегрированным ЭБУ. Я ещё не испытывал ваш пакет, а только смотрел с картинок, но на мой взгляд данные средства должны стать переработанными в полноценную IDE. Там в в интерфейсе программы не хватает две графы, это графа под Embedded средства сторонних разработчиков и графы под макросредства, мкросредства давали бы возможность множества методов доступа к различным периферийным устройствам не выходя из проекта. Где по результатам средств диагностики подключаемые ассемлер, компоновщик, отладчик делали свою работу, а компилятором получались бы готовые коммуникационные модули определённого протокола с занесением в рабочую SQL базу, как в системе Motronic фирмы Bosh.Тем самым решив проблему скриптовых API. Мне кажется это был бы революционный прорыв в технологии завтрашнего дня, но то ,что вы сегодня уже сделали это очень даже не мало. Благодарю за рецензию!